BHP
Nie ma w polskim prawie, w żadnym przepisie normatywnej definicji bezpieczeństwa i higieny pracy. Jedynym miejsce, gdzie taką definicję znajdziemy jest norma PN-N-1801:2004, ale zgodnie z ustawą o normalizacji stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne.
Zgodnie z definicją wyrażoną w powyższej normie, bhp to: stan warunków i organizacji pracy oraz zachowań pracowników zapewniający wymagany poziom ochrony zdrowia i życia przed zagrożeniami występującymi w środowisku pracy.
Inną definicję znajdziemy na stronie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy: BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY – ogół norm prawnych oraz środków badawczych, organizacyjnych i technicznych mających na celu stworzenie pracownikowi takich warunków pracy, aby mógł on wykonywać pracę w sposób produktywny, bez narażania go na nieuzasadnione ryzyko wypadku lub choroby zawodowej oraz nadmierne obciążenie fizyczne i psychiczne.
Wymagania w zakresie bezpieczeństwa, higieny i ergonomii pracy zawarte są generalnie w przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy. Ścisłe określenie tych przepisów jest istotne nie tylko z punktu widzenia zakresu obowiązków ciążących na stronach stosunku pracy, ale także ze względu na dopuszczalność regulacji uchybień przez inspektora pracy w drodze decyzji administracyjnej, jak również odpowiedzialności za naruszenie przepisów bhp, przewidzianej w art. 283 § 1 K.p.
W strukturze przepisów bhp wymienić należy:
- art. 66 ust. 1 Konstytucji RP,
- art. 15 K.p.,
- dział X K.p. oraz jego przepisy wykonawcze kodeksowe i przedkodeksowe,
- art. 2983 § 2 K.p.,
- art. 304–3044 K.p.,
- ustawy szczególne w rozumieniu art. 5 K.p. zawierające postanowienia bhp i przepisy wykonawcze do tych ustaw,
- ustawy odrębne zawierające postanowienia o charakterze bezpieczeństwa i higieny pracy, pod warunkiem że nie zostały objęte nadzorem i kontrolą specjalistycznego organu,
- postanowienia o charakterze bezpieczeństwa i higieny pracy zawarte w układzie zbiorowym pracy i regulaminie pracy,
- postanowienia o charakterze bezpieczeństwa i higieny pracy zawarte w porozumieniu lub regulaminie telepracy, jeżeli nie stanowią one części składowej regulaminu pracy.
- (por. szerzej T. M. Nycz, „Pojęcie przepisu bhp” cz. 1–3, PP).

Awama BHP
Awama BHP Sp. z o.o. to firma, która zajmuje się prowadzeniem działalności w zakresie BHP dla osób pracujących w zakładach o różnym profilu działalności. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego klienta. Jesteśmy spółką o dużej wiedzy specjalistycznej i bogatym doświadczeniu zawodowym.